Sentez Eğitim Ağustos-Eylül Planı: 

11 ve 12.Sınıflar: Derslere yüz yüze devam edilecek ve 1 sınıftaki öğrenci sayısı 6 kişiyle, aynı anda binada yer alacak öğrenci sayısı 16 kişiyle sınırlanacak. (Geç kayıt olan her öğrenciye katılmadığı konu içerikleri ek ders olarak programlanmaktadır)
Mezun Gruplar: Derslere yüz yüze devam edilecek ve 1 sınıftaki öğrenci sayısı 6 kişiyle, aynı anda binada bulunacak öğrenci sayısı 24 kişiyle sınırlanacak.

Salgın’da Sentez:

  • 16 Mart’ta küresel salgınla beraber eğitim öğretim süreciyle ilgili alışkanlıklar ve yöntemler değişmek zorunda kaldı.

  • Sentez, bu süreç öncesinde zaten yüz-yüze yaptığı kurs çalışmalarının yanında, akşam 21.00-22.30 arası çevrim içi olarak bazı ek çalışmalar yapıyordu.
  • Sürecin uzayacağı ve salgının boyutunun tehlike yaratacağı netleştikten sonra Sentez (okulların da kapanmasıyla beraber) tüm çalışmalarını  -daha önceden hazır bulundurduğu teknik altyapısıyla- uzaktan eğitime taşıdı.
  • Sentez’in uzaktan eğitim olarak tarif ettiği anlayışta/modelde derslerin internet üzerinde yapılmasının tek başına yeterli olmadığı ve buna ek olarak:
  • 4 öğrenciye 1 danışman öğretmen atanarak günlük/haftalık periyotlarla çalışma takibi yapıldı.
  • Öğrencilerin kişisel profilini bilen Sentez bünyesindeki 2 öğrenci koçu; danışmanlık yapan sınıf öğretmenleriyle öğrenciler arasındaki koordinasyonu sağladı ve sorumluluk duygusunu canlı tuttu.
  • Sentez’in öğrenci koçları her öğrenciyle haftada sabit 1 günde değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi ve bu rutinin öğrenciyi aktif tutmasını sağladı. ( Telefon-Zoom)
  • “Yeni günlük rutine“ göre öğrencilere çalışma programları hazırlandı ve uygulamaya geçilmesi konusunda anne-babalarla olan dayanışma ve iş birliğinin yoğunluğu arttırıldı.
  • “Sınav Deneyimi”nin sağlanmasının aksaması konusunda, Sentez; “Deneme Kulübü” programının telafisi için; 1 Haziran’dan sonra öğrencilere 4-5 kişilik küçük gruplarla “sınav seansları” programladı. (Ev ortamının, sınav deneyimi açısından yeterli kazanımı sağlayamayacağı, hatta tersine yanıltıcı bir etki yaratacağı perspektifinden yola çıkıldı.)

2020-21 Dönemi için Sentez, 17 Mayıs’ta, henüz önceki okul dönemi bitmeden, bir sonraki yılla ilgili Instagram’da yaptığı paylaşımla, süreçle ilgili öngörüsünü paylaşmıştı.

25 Temmuz 2020 tarihinde Milliyet Haber’in, MEB Ziya Selçuk’un sözlerinden alıntı yaparak paylaştığı habere bakıldığında, gelecek dönem ile ilgili Sentez’in yaptığı öngörü doğrultusunda gelişmeler yaşandığını görüyoruz:

Sentez Eğitim, sınırlı sayıda öğrenci kontenjanının avantajlarıyla esnek hale getirdiği ve alternatif senaryolara göre hazırladığı planlamasıyla yeni dönemi programladı.

5 senedir maksimum 8 kişilik sınıfları ve senelik toplam en fazla 64 kişilik kontenjanıyla Sentez Eğitim sürece uygun programlar oluşturdu.

Not: Sentez, kayıt sözleşmesine ek 1 maddeyle, okulların resmi olarak kapanması durumunda talep halinde başka bir mazeret aramaksızın kaydın silineceğini ve hizmet alınmamış hiçbir ücretin talep edilmeyeceğini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.