Aslında sıfırdan bir konuyu öğrenmeye çalışıyorsanız ve işler iyi gidiyorsa bilinçsiz olarak ve eksik bir şekilde de olsa bu tekniği kullanıyorsunuzdur. (Lütfen 1. cümleyi tekrar okuduktan sonra yazıya devam edin)
Bilgiyi zihninizde parçalara ayırarak ve temeline inerek ilerlemenizi sağlayan bu teknik ünlü fizikçi Richard Feynman tarafından ortaya konmuş ve kendi adını taşıyor.

Teknik şöyle çalışır:

 • Adım 1: Bir kağıt alın ve çalışmaya başlayacağınızın konunun/alt konu başlıklarının isimlerini en üste yazın. Herhangi bir konunun ilk giriş konusunu veya devamındaki bir alt başlığı yazarak da başlayabilirsiniz. Sayısal ya da sözel bir ders olabilir.
 • Adım 2: Başlığın altına, kendi kelimelerinizle konuyu başkasına öğretiyormuş gibi açıklayın. Bilgi temeli olmayan ve konuyu sıfırdan öğrenecek birine anlatıyor gibi düşünün. Eğer konu hakkında belli bir öğrenilmiş temeliniz varsa, buna göre biraz daraltmalar/tasarruflar yapabilirsiniz.
  Bunu yaparken masanızda faydalanabileceğiniz her türlü konu anlatımlı materyal, soru örnekleri olabilir. Sade, basit bir dil ve en temel örnekleri kullanmaya odaklanın. Anlayamadığınız noktalar olduğunda, öğretmene sorulmak üzere o noktaları renkli kalemle bir kare içine alın.
 • Adım 3: Kağıt üzerinde yaptığınız konu anlatımı tamamlandığında, sayfayı gözden geçirin. Buraya kadar olan kısımda eksik ve algılanmamış, atladığınız bir nokta var mı? Varsa hemen ertesi gün ihtiyacınız olan birebir dersi Sentez size sağlayacaktır. Bunları belirledikten sonra, hazırladığınız sayfadan yararlanarak, basitten zora doğru örnek sorulara geçin. Acele etmeyin. Soru sayısı hedefi koymayın. Elinizdeki kendi hazırladığınız açıklama kağıdından faydalanarak soruları çözmekle meşgul olun. Lütfen odaklanın..
  Adım 4: Soru çözümüne geçtiğinizde, hazırladığınız sayfada eksik ya da eklenmesi gereken bilgiler olduğunu keşfederseniz onları ekleyin. Deneyim kazandıkça sonraki çalışmalarınızda, sonradan ekleyebileceğinizi düşünerek zaten belli boş alanlar bırakma refleksiniz oluşacak. (Gerçekten olacak!)
 • Adım 5: Soru çözme pratiğiniz ilerlerken, hazırladığınız kaynak sayfada, çok fazla ekstra bilgi ve karmaşık bir yapı kullandığınızı farkederseniz düzeltmeler yapın. Örneğin konuyla ilgili bilgi tabanı olmayan birinin anlayacağı şekilde davranın. (Her ders için ayrı bir defter kullanın)

Bu teknikteki amaç:

 1. Bilgilerin algılanması için zihnin ihtiyacı olan aşamaları belli bir sırayla gerçekleştirerek/aceleci davranmayarak öğrenmeyi kolaylaştırmak ve unutmayı zorlaştırmak,
 2. Yeni bilgiler, basitleştirilmiş bir şekilde aşamalara ayrılmayarak öğrenilmeye çalışıldığında, beyinde düzenli bir dosyalama gerçekleşmez ve sonradan kullanışlı bir şekilde onları geri çağıramazsınız.
 3. Aşamaları gerçekleştirirken anlama-kavrama noktalarındaki eksikleri, kusurları fark etmenize imkan verir ve bilgileri pekiştirme fırsatınız olur.
 4. Sonradan bilgilerinize bir şeyler eklemek için kendinize düzenli ve yazılı bir hafıza oluşturmuş olursunuz. Bu size bir yol haritası sağlar. Kendinizi ve yaptığınız çalışmaları denetleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.