Kayıt  sürecinde veya hemen sonrasında yapılan “koçluk/mentorluk” görüşmelerinde ortaya çıkan en belirgin eksikliğin, öğrencilerin genelinin evde ders çalışamamaları olduğunu görüyoruz.

  Bu anlamda Bakırköy Sentez bünyesindeki öğrencilerin; “aktif ve gelişime açık” olmalarıyla ve sınıf derslerinden sonra “kalıcı öğrenme”ye yönelik çalışmalar yapmalarını sağlamakla yakından ilgileniyoruz. Bakırköy SENTEZ de, TYT-AYT Hazırlığında iddialı bir konuma gelebilmenin yolunun bu olduğunu benimser…

SENTEZ BU KONUDA NE YAPIYOR?

   Sentez Eğitim olarak bizler öğrencilerin “geçmişten gelen yetersiz” tarafları olduğu izlenimine kapılmalarına sebep olmak yerine, gelişebileceklerini ve hedefe ulaşabileceklerine inanmaları için kişiselleştirilmiş somut uygulamalar üzerinde çalışıyoruz. Bu gibi öğrencilerin “devamlılığı olan bir çalışma alışkanlığı” edinmelerine fırsat  tanımak için nasihatlere değil, onlar için oluşturulmuş somut programlara ve güçlü öğretmenlere ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz.

ÖĞRENCİNİN ÇALIŞTIĞIN ALANI, BOŞ KALMAYA ALIŞTIĞI ALANDAN AYIRIYORUZ

 2000 yılı ve sonrası doğumlu öğrenci jenerasyonu için yaşadıkları evler, rutin ve düzenli bir çalışma alanı olarak kabul edilmesi güç bir alan olarak algılanıyor. Bunun en net sebebi öğrencilerin evde  bir çok “dikkat dağıtıcıya” kolay erişimlerinin olmasından kaynaklanıyor (Çevrimiçi cihazlar, video oyunları, yazışma ve fotoğraf uygulamaları, Youtube vb) Dolayısıyla öğrenciler kısa ve uzun vadede devamlılığı olan ve kalıcı bilgi sağlayacak bir çalışma rutinini yakalayamamış oluyor.

DERSLERDEN SONRA GECE 10.00’a KADAR KONTROLLÜ ÇALIŞMA

Sentez, öğrencilerinin fiziksel olarak orada olmasalar da bir kütüphane konsantrasyonuna ve kurallarına uygun şekilde evde çalışabildiklerine ikna olmuyorsa, onlardan kurumda kalıp kontrol altında bir çalışma yapmalarını istiyor.  Böylece minimum ses altında, mobil cihaz bildirimleriyle bölünmemiş ve ihtiyaç duyabilecekleri kaynak kitap ve öğretmen erişimini öğrencilere sağlayarak çalışmaları verimli hale getirmek mümkün hale geliyor.

You cannot copy content of this page
×

Powered by WhatsApp Chat

× Nasıl Yardım Edebiliriz?