Önemli olan kalite, miktar değil

Öğrenciler ve anne-babalar, sınav hazırlık kurslarını genel olarak; verdikleri ders saat sayılarının zenginliğine (yılda 700-800-900 saat vb) , birebir ders verip vermediklerine (sınırsız birebir, her öğrencinin x saat özel ders hakkı), önceki senelerde kaç öğrenciye hangi fakülteleri kazandırdığına (10 tıp, yüzde 100 başarı vb) göre seçme eğilimindeler. 

Oysa bunlara tek tek verilen hiç bir cevabın, kursun verimliliği ve size olan katkısı hakkında esas ölçüt olmaya yetmeyeceğini düşünüyoruz . O halde Bakırköy’de TYT-AYT ve LGS hazırlığı için VIP formatında destek alacağınız  kursu belirlerken nelere dikkat etmeli ve hangi konularda hizmet alacağınıza emin olmalısınız? 

Sınıflar kaç öğrenciden bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezunoluşuyor?

Öğrenci sayısı, kursların kişiselleştirilmiş bir hizmet sürecine imkan sağlayıp sağlamadığını belirler. Eğer sınıftaki öğrenci sayısı, öğretmenlerin ve size yapılacak danışmanlığın bireysel odaklanmaya cevap veremeyeceği düzeydeyse; gerekli yardımı almanız zorlaşır. Kısacası ideal sayının sınıf başına 6-8 öğrenci olduğunu destekleyen pedagojik bilgilere sahibiz.

Sınıflar öğrencilerin düzeylerine uygun mu?

 Çoğu dershane sınıfları oluşturmak için sınav yapıyor ve düzeyleri bu sınavın sonuçlarına göre tespit etmiş sayıyor. Sonraki bir kaç sınavda da öğrencilerin yer değiştirme süreci devam ediyor. Ancak sadece bu sınavların puan verilerine göre öğrencileri büyükten küçüğe sıralayarak sınıfları oluşturmak yeterince sağlıklı değil. Bu nedenle bizler Sentez’de; sınavlardan öte öğrencinin eğitim geçmişini değerlendirerek, bununla ilgili analiz ve görüşmeler yürüterek ve öğretmenlerden öğrencinin profili hakkında bilgiler alarak öğretim gruplarını oluşturuyoruz.

Koçluk/danışmanlık/rehberlik nasıl işliyor

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezunRehberlik/koçluk öğrencilere bazı standart çalışma programlarını yazıcıdan çıkararak vermek veya çözmeleri için bazı soru sayıları belirlemek demek değildir. Hatta bu tip genel-geçer müdahaleler, öğrencinin içinde bulunduğu ¨ne yapacağını, nasıl çalışırsa başarılı olacağını¨ tam olarak bilememe endişelerini kökleştirebilir. 

Profesyonel bir mentorluk almadan, rekabetçi bir sınava hazırlanan öğrencilerin çoğunun sürecin belli bir noktasında tökezlediğini veya kopmalar yaşadığını sık görüyoruz.
Bu nedenle kayıt olmayı düşündüğünüz kursun danışmanlığından sorumlu uzmanla görüşme talep edin. Bu danışmanla yaptığınız görüşmeden sonra kendinize şu soruları sorun:

– Sınav sistemine ve sizi nasıl yönlendireceğine hakim bir izlenim verdi mi?
– Görüşmenin sonunda süreçle ilgili motive olmuş hissettiniz mi?
– Başlangıçtan itibaren en azından ilk 1 ayda yapmanız gerekenlerle ilgili kafanızda bir şey canlandı mı?
– Sizle ilgili kişisel bir takım görüşler sunuldu mu? Size güven vermiş olduğunu hissediyor musunuz yoksa bir takım genel ticari pazarlama sözleri mi duydunuz?
– Öğrenci sayısına uygun sayıda öğretmen çalıştırıyorlar mı?
– Öğrenciyle ne sıklıkta görüşme planları var?
– Sizi dinledi mi? Söylediklerinizi algılayıp size özel bir iletişim kurduğunu hissettiniz mi? Size konuşmanız, kendinizi anlatmanız için fırsat verdi mi?

Kaynak kitaplar ve yayınlar

Kurumun size verdiği yayınlar/yks_kaynak_kitapdokümanlar önemli, çünkü yıl boyu bu ortak kaynaklar üzerinden öğretmenler çalışmalarını sürdürecekler. Bu anlamda dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğümüz özellikleri şu şekilde belirleyebiliriz: 

– Soru bankaları yeni TYT soru formatına uygun olarak güncellenmiş mi? (Bundan emin olmak için daha önce sınava girmiş bir öğrenciden göz atması için yardım isteyebilirsiniz)
– Konu anlatımlı kaynakları var mı?
– Yeterli sayıda kaynak sağlanıyor mu?
– Konu bazlı öğrenme-çalışma testleri var mı?

 

Öğretmenler

Öğretmenlerin yeterlilikleri, konu bilgilerini sizin düzeyinize uygun planlayarak verebilmeleriyle ölçülür. Sizle kurdukları iletişimin yıl boyu motive edici olması ve kendi branşlarına özgü çalışmanızı nasıl yürütmeniz gerektiği konusunda yönlendirmesi de önemli. Bunların varlığından emin olmanızın tek yolu, kurs hakkında referans olabilecek birinden fikir almaktır…Sentez bu anlamda pedagojik yeterlilikleri güçlü bir öğretmen kadrosuyla çalışır.

Ancak öğretmenlerin sınıf içi yeterliliklerinin dışında, kursun öğretmen kadrosuyla ilgili dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz diğer konular şunlar:

– Sınıf dersleri dışında kişisel ihtiyaç ve sorularınız için öğretmenlerden faydalanabilecek misiniz?
– Soru çözüm istekleriniz için derslerinize giren öğretmenlerden bizzat yararlanabilecek misiniz?

Kursa ulaşım ve binanın fiziksel şartları

bakırköy_dershaneler-Kurs binası, okul ve ev arasında uygun bir ulaşım lokasyonunda olmalı ve yıl boyu zamanı verimli kullanmanıza engel olmamalı.
– Kursta, dersler dışında çalışabileceğiniz çalışma alanları olmalı.
– Derslikleri gezin, 10-11 ay rahat edebileceğinizi hissettiriyor mu?

Ozan Rona
Sentez Eğitim Koordinatörü/Öğrenci Koçu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.