Hangi Kursa Gideceğime Nasıl Karar Vermeliyim?

Hangi Kursa Gideceğime Nasıl Karar Vermeliyim?

Öğrenciler ve anne-babalar, sınav hazırlık kurslarını genel olarak; verdikleri ders saat sayılarının zenginliğine (yılda 700-800-900 saat vb) , birebir ders verip vermediklerine (sınırsız birebir, her öğrencinin x saat özel ders hakkı), önceki senelerde kaç öğrenciye hangi fakülteleri kazandırdığına (10 tıp, yüzde 100 başarı vb) göre seçme eğilim halindeler. 

Oysa bunlara tek tek verdiğimiz hiç bir cevabın, kursun verimliliği ve size verdiği katkı hakkında esas ölçüt olmaya yetmeyeceğini düşünüyoruz . O halde SENTEZ’de sınav hazırlığı için nelere dikkat etmelisiniz ?

Sınıflar kaç öğrenciden oluşuyor? 

Öğrenci sayısı, kursların kişiselleştirilmiş bir hizmet sürecine imkan sağlayıp sağlamadığını belirler. Eğer sınıftaki öğrenci sayısı, öğretmenlerin ve size yapacağı danışmanlığın bireysel odaklanmaya cevap veremeyeceği düzeydeyse; gerekli yardımı almanız zorlaşır. Kısacası ideal sayının sınıf başına 6-8 öğrenci olduğunu destekleyen pedagojik bilgilere sahibiz.

Sınıflar öğrencilerin düzeylerine uygun mu?

 Çoğu dershane sınıfları oluşturmak için sınav yapıyor. Düzeyleri bu sınavın sonuçlarına göre tespit etmiş sayıyor. Sonraki bir kaç sınavda da öğrencilerin yer değiştirme süreci devam ediyor. Ancak sadece bu sınavların puan verilerine göre öğrencileri büyükten küçüğe sıralayarak sınıfları oluşturmak yeterince sağlıklı değil. Bu nedenle bizler Sentez’de; sınavlardan öte öğrencinin eğitim geçmişini değerlendirilir.Daha sonra  bununla ilgili analiz ve görüşmeler yürüterek ve öğretmenlerden öğrencinin profili hakkında bilgiler alarak öğretim gruplarını oluşturuyoruz.

Koçluk/danışmanlık/rehberlik nasıl işliyor

Rehberlik/koçluk öğrencilere bazı standart çalışma programlarını yazıcıdan çıkararak vermek veya çözmeleri için bazı soru sayıları belirlemek demek değildir. Hatta bu tip genel-geçer müdahaleler, öğrenci için ¨ne yapacağını, nasıl çalışırsa başarılı olacağını¨ tam olarak bilememe endişelerini kökleştirebilir. 

Profesyonel bir mentorluk almadan, rekabetçi bir sınava hazırlıktaki öğrencilerin çoğunun sürecin belli bir noktasında tökezlediğini veya kopmalar yaşadığını sık görüyoruz.
Bu nedenle kayıt olmayı düşündüğünüz kursun danışmanlığından sorumlu uzmanla görüşme talep etmelisiniz. Bu danışmanla yaptığınız görüşmeden sonra kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

– Sınav sistemine ve sizi nasıl yönlendireceğine hakim bir izlenim verdi mi?
– Görüşmenin sonunda süreçle ilgili motive olmuş hissettiniz mi?
– Başlangıçtan itibaren en azından ilk 1 ayda yapmanız gerekenlerle ilgili kafanızda bir şey kurdunuz mu?
– Sizle ilgili kişisel bir takım görüşler sundular mı? Size güven vermiş olduğunu hissediyor musunuz yoksa bir takım genel ticari pazarlama sözleri mi duydunuz?
– Öğrenci sayısına uygun sayıda öğretmen çalıştırıyorlar mı?
– Öğrenciyle ne sıklıkta görüşme planları var?
– Söylediklerinizi dinledi mi? Size özel bir iletişim kurduğunu hissettiniz mi? Size konuşmanız, kendinizi anlatmanız için fırsat verdi mi?

Hangi Kursa Gideceğime Nasıl Karar Vermeliyim?

Kaynak kitaplar ve yayınlar

Kurumun size verdiği yayınlar/dokümanlar önemlidir.  Yıl boyu bu ortak kaynaklar üzerinden öğretmenler çalışmalarını sürdürecekler. Bu anlamda dikkat etmek için gerektiğini düşündüğümüz özellikleri şu şekilde belirleyebiliriz: 

– Soru bankaları yeni TYT soru formatına uygun olarak güncel hazır hale gelmiş mi? (Bundan emin olmak için daha önce sınava girmiş bir öğrenciden göz atması için yardım isteyebilirsiniz)
– Konu anlatımlı kaynakları var mı?
– Yeterli sayıda kaynak var mı?
– Konu bazlı öğrenme-çalışma testleri var mı?

Öğretmenler

Öğretmenlerin yeterliliklerini, konu bilgilerini sizin düzeyinize uygun planlayarak verebilmeleriyle ölçeriz. Sizle kurdukları iletişimin yıl boyu motive edici olması önemlidir. Kendi branşlarına özgü çalışmanızı nasıl yürütmeniz gerektiği konusunda yönlendirmesi de önemli. Bunların varlığından emin olmak için tek yol, kurs hakkında referans olabilecek birinden fikir almaktır…Sentez bu anlamda pedagojik yeterlilikleri güçlü bir öğretmen kadrosuyla çalışır.

Ancak öğretmenlerin sınıf içi yeterliliklerinin dışında, kursun öğretmen kadrosuna da  dikkat etmek gerektiğini düşündüğümüz diğer konular şunlar:

– Sınıf dersleri dışında kişisel ihtiyaç ve sorularınız için öğretmenlerden faydalanabilecek misiniz?
– Soru çözüm istekleriniz için derslerinize girecek öğretmenlerden bizzat yararlanabilecek misiniz?

Kursa ulaşım ve binanın fiziksel şartları

-Kurs binası, okul ve ev arasında uygun bir ulaşım lokasyonunda olmalıdır. Yıl boyu zamanı verimli kullanmanıza engel olmamalıdır.
– Kursta, dersler dışında çalışabileceğiniz çalışma alanları olmalı.
– Derslikleri gezmek, 10-11 ay rahat edebileceğinizi hissettiriyor mu?

Sentez’in sağladığı hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz.

(Visited 64 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir