-Çalışmaya başlamaya karar veriyorum ama nereden başlayıp, nasıl sürdüreceğimi bilmiyorum.
-Bir türlü dersin başına oturamıyorum.
-Derse başladığımda masada kalamıyorum, kısa sürede çalışma isteğim kayboluyor.
-Sık sık masadan kalkıyorum.
-Çalışmayı deniyorum ama konuyu anlayamıyorum.
-Konuyu anladığımı düşünüyorum ama soruları yapamıyorum.

Yukarıdaki öğrenci şikayetlerini çoğaltmak mümkün. Çoğu öğrenci de yaşadıkları bu problemlerin kendilerinde bulunan bir takım eksiklerden ya da geçmişteki hatalarından kaynaklandığını düşünüyor. Sistemli çalışma, verimli çalışma, çalışma programına uymak gibi tavsiyeleri de nasıl hayata geçireceklerini bilmedikleri için çaresiz hissediyorlar.

ilk adım…

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezunÖncelikle ¨sistem¨ve ¨çalışma¨sözcüklerini düşünün. Birisi bunları size yapmak zorunda olduğunuz şeyler olarak dayatmasa, bunlara neden ihtiyacınız olurdu? Ve şunu düşünün: ¨sistem¨ denen şeyin başarı için anlamı ne?

Diyelim ki sistemli olmak, yıl boyu geçirdiğiniz zamanın bir işe yaraması ve yaptığınız çalışmaların birikerek konuları kalıcı olarak kavramanızı sağlayacak. Peki nasıl uygulamalar yaptığınızda sistemli çalışmış olacaksınız.

çalışma programınız olmalı

Çoğu öğrenci, rehber öğretmenler tarafından ellerine daha önce (belki birden fazla kez) bir çalışma programı verildiğini, ona uymayı denediğini (ya da gerçekçi bulmadığı için uygulamayı bile denemediğini) ve işe yaramadığını söyleyecek.

Çalışma programı kişiye özel bir diyet listesi gibi, kendi bireysel özelliklerinize uygun şekilde yapılmalı. Sizle bir danışmanlık/koçluk seansı yapılarak programın nasıl uygulanacağı görüşülmeli. Günlük ve haftalık zamanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun bir program oluşturulmalı. Aksi takdirde bu plan, evinize gelmiş kullanma kılavuzu olmayan yeni bir enstrüman gibi kalır ve o program işlevsizleşir.
Programın amacı; önünüzdeki günlerde her derse gerektiği kadar ve dengeli zaman ayırmanızı sağlamak, ortaya çıkacak ihmal ve zaman israfından sizi korumaktır.

Ne çalışacağınıza,
Kaçta derse başlayacağınıza,
Başladığınızda ne çalışacağınıza,
Bir konu içeriğine ne kadar zaman ayıracağınıza,
Ne zaman dinlenip ne zaman uykuya zaman ayıracağınıza
o gün içinde spontane olarak karar veriyorsanız, bir sistemden ve verimli çalışmadan söz edemezsiniz.

Programdaki saatler, soru sayıları, dersler, konular vs. harfi harfine uygulanacak birer görev gibi algılanırsa program bir araç olmaktan çıkıp amaç olarak görünmeye başlar ve kısa zamanda pes edersiniz. Program aslında sadece, yapmanız gereken çalışmayla ilgili belirlenmiş ihtiyaçların, çalışmaya ayıracağınız zamanın, öğrenci koçunuzla veya danışmanınızla yaptığınız görüşmeden çıkan sonuçların kağıda aktarılmasıdır: İzlemeniz gereken yolla ilgili ortaya çıkan bir sonuçtur. Çalışmanızı sağlayacak bir neden değildir.
Ve mutlaka, belirlenmiş saatlerde ve yapılacaklarla ilgili yazılanlarda aksaklıklar, kaymalar olsa bile en az 2-3 hafta boyunca inatla uygulanmaya devam edilmelidir. Bir alışkanlık kazanmak ve işe yaradığını hissetmek ancak böyle mümkün olur. 

Sınıftaki ders takip etme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Yaygın olarak bugüne kadar çoğunuza ¨dersin derste öğrenileceği¨ mottosu aşılanmaya çalışıldı. Oysa konuların ve ders içeriğinin öğrenilmesi öğretmenle beraber geçirdiğiniz ders saati içinde tamamlanmaz. Özellikle de 10.sınıftan sonraki konular ve üniversite sınav konularını öğrenmek, sonradan yapılacak kavrama çalışması ister.

Sınıfta size öğretmenin sunduğu/anlattığı içeriği, sonradan onları kavrayacak çalışmayı yapacağınızı düşünerek, kafanızda tasarlayarak takip edin. Tuttuğunuz notlar, örnek sorular, konunun mantığını gösteren detaylar; eve gidip konuya çalışacağınız zaman elinizde olmalı. Dersin akışı içinde anlamadığınızı, konudan koptuğunuzu, geri kaldığınızı hissettiğiniz zaman evde daha geniş ve telaşsız bir zaman içinde onları anlayabilecek fırsatınız olacağı bilinciyle dersi takip edin. Defterlerinizde ve konu anlatım dokümanlarınızda size konuyu ve anlatılanları hatırlatacak notlar olmalı.

Yani ders derste değil, sonradan derste anlatılanları evde işlemden geçireceğiniz (process) bir düzenli çalışmayla öğrenilir. Çünkü öğrenme; kalıcı ve kullanılabilir bilgi demektir ve sınavı size kazandıracak olan da bu birikimdir.
(bkz. Richard Feynman Çalışma Tekniği)

çalışmaya senenin başından itibaren başlayın

Yaptığınız çalışma programı içindeki bazı saatlerin veya bazı günlerin aksaması olağandır. Ancak çalışmayı, ruh halinizdeki isteksizliği mazeret göstererek veya sonradan telafi edebileceğinizi düşünerek sonraki haftalara, aylara ertelememelisiniz. Bu hem ileriki zamanlardaki ders içeriklerinin yetersiz bir zamana sıkışıp kalmasına hem de sonradan çalışmaya tekrar başlama kararı almanıza engel olur. Birbirine temel oluşturacak konuların içeriğini bilmediğiniz için, bu erteleme davranışı zincirleme şekilde ders içeriklerini algılamanızı güçleştirir ve umutsuzluğa neden olacağı için hazırlık sürecinden kopmanıza sebep olabilir.

çalışma günlüğü tutmak için bir ajanda kullanın

Çalışma programı sizin önünüzdeki zamanı nasıl kullanmanız gerektiğiyle ilgili yol gösterir. Belirlediğiniz ders ve konu ihtiyaçlarına dengeli zaman ayırmanızı sağlar. Ancak önceki çalışmalarınızın sonrakiler için yol gösterecek bir hafıza yaratması, kendinize otomatikleşmiş bir rehberlik yapmanız için faydalı olacaktır.

Ajandanın tarihli sayfalarını kullanarak;
– O gün içinde hangi derslerin hangi konularına çalıştığınızı,
– O konulara ne kadar çalışma süresi ayırdığınızı
– Konuyla ilgili kaç soru çözdüğünüzü
– Yaptığınız çalışmadan sonra tekrar o konuya devam etmeniz gerekip gerekmediğiyle ilgili düşüncelerinizi vb
bilgileri, her dersin çalışma bitişinde günlük olarak yazabilirsiniz. Böylece ajandanın sayfalarını geriye dönük olarak kontrol ettiğinizde size yol gösterecek bir hafıza yaratmış olursunuz.

uyku düzeniniz olmalı

Sistemli ve verimli bir yıl geçirmekten söz edebilmek için, zihninizin onarım yaptığı ve bilgileri uzun süreli hafızaya geçirmeye hazır hale getirdiği uyku saatlerinin yeterli olması gerekiyor. Yorgun, zorlanmış bir beyin asla verimli ve kalıcı bir öğrenme süreci yaşayamaz. Masa başında çok fazla zaman geçirseniz de, gün içinde uyuyup çalışmaya devam da etseniz, bu gece uykusunun yerini tutmaz. 
Ayrıca okula veya kursa zamanında gitmek, kalıcı bir motivasyon için çok önemlidir. Geç kalmamanın en iyi yolu da gece temiz ve yeterli bir uyku çekmektir.

motivasyon

Öncelikle kısıtlı zaman dilimlerindeki parlayıp sönen ¨gaza gelme¨ konuşmalarının, ihtiyacınız olan ve sizi sene boyu sürükleyecek gücü veren motivasyon kavramından farklı olduğunu bilmelisiniz. Motiv (Güdü); sizi harekete geçiren ve size o hareketi amaca ulaşana kadar sürdürebilecek gücü veren nedenlere denir.

* ÇALIŞMAYA ALIŞIK DEĞİLİM VE İSTEĞİM YOK

Tecrübe eksiğini her insan kolayca düzenli davranışlar sergileyerek kazanabilir. 9-10.sınıftaki bir insanın amacını gözden kaçırması doğal ve kolaydır. Ancak şu andan itibaren göstereceğin kararlılık ve inatçı bir çalışma başarı için yeterli olacaktır. Kısa süreli çabaları 2-3 aya yayman gerektiğini ve karşılığını sonra beklemen gerektiğini unutma. Alışkanlıklarını değiştirme konusundaki yaşadığın zorlukları abartma. Üniversiteyi kazandıktan sonra yaşayacağın kampüs hayatı, mezun olduktan sonraki kariyerinde ilerlemek daha az karmaşık ve senin kontrolün altında olacak. 

* GELECEK YILLARI DÜŞÜN

Mezun olduktan sonra ve belki üniversite hayatı boyunca, kendi başına yaşıyor olacaksın. Kendi başına yaşamak sadece bağımsızlık demek değil; ayrıca her şeyi kendi başına, önceki çabalarınla elde ettiğin anlamına da gelecek. Bugün verdiğin çaba ve uğraştığın zorluklar için pişman olmayacaksın. Bugünkü ekstra çaba gelecekteki yetişkin hayatında sana konforlu yaşaman için yardımcı olacak.

bir mentor/öğrenci koçunuz olsun

Sürecinizin ne kadar sağlıklı işlediğinden, verdiğiniz çabanın verimliliğinden, ruhsal olarak kontrol altında hissetmenizden, motivasyonunuzu kalıcı ve gerçekçi hale getirmekten ve stresinizi yönetmenizden sorumlu, size dışardan bakıp yönlendirebilecek bir öğrenci koçu/mentör istikrarlı gidişatınız için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.