Sentez Kurs Ne Fark Yaratacak?

Sentez Kurs Ne Fark Yaratacak?

Üniversite hazırlık kurslarına dair çok sayıda kurum vardır.  Öğrenciler ile veliler bu kursların ne ölçüde faydalı bir destek sunduğundan emin değiller. Bu kurumlar, öğrencilerin ve velilerin ne ölçüde faydalı bir destek sunduklarından emin olmadıkları için, çoğu kez şüpheyle karşılaşmıştırlar. Zira, kayıt görüşmelerinde anlattıkları ile gerçek yaşadıkları kurs süreci arasında örtüşmeme olması sebebiyle şikayetlerini dile getirirler.

Sentez Eğitim, eğitim sektöründeki 20 yıllık tecrübesine dayanır. Birçok kursun üniversite ve lise giriş sınavlarına hazırlamak konusunda yanlış teşhisler doğrultusunda programlarını hazırladığı  ortak bir düşüncesi vardır.

Bu anlamda düşündüğümüzde, bazı kurslar öğrencilerin yıl boyu fayda sağlaması ve ihtiyaçlarını karşılaması konusunda yetersizdir. Bazılarının ise öğrencinin zamanını verimsiz bir şekilde işgal ettiğini görürüz. Örneğin, ek dersler, uzun etütler, soru çözümü için sıra beklemek veya rehberlik gibi ihtiyaç fazlası uygulamalar, öğrencilerin kurslardan maksimum verim almasını engelleyebilir.

Bu durumda, öğrenciler ve aileler, doğru bir karar vermek için yeterli bilgiye sahip olmadan, standartlaşmış ve benzer seçenekler arasında tercih yapmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle, öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi kurumu seçmeleri zorlaşıyor.

Peki aslında bir kursun temel işlevi neydi ve Sentez’in temel hizmet anlayışı nedir?

bir grubun içinde olmak:

Öncelikle ortak amacı  insanlarla beraber olmak , o grubun içinde olduğunu  ve getirdiği iç disiplini yıl boyu hissetmek önemli… Okuldaki grubunuzun tam olarak bu ortak amacın gerektirdiği havaya ve motivasyona yardım edip etmediğini düşünebilirsiniz. Sonra da kursun, bu rolü sağlama konusunda ne kadar yeterli olduğunu düşünmek yerinde olur.

Sentez Kurs Ne Fark Yaratacak?

kurs öğretmenleri

Kurs öğretmenlerinin, bilgi birikimi olarak okul öğretmenlerinden üstün olduğunu söyleyemeyiz. Ama bu bilgileri YKS sınavına uyarlayarak öğrenciye aktarmak farklı bir deneyim gerektiriyor. Okul matematik öğretmeninin Trigonometri veya Türev konusunu işlemek için 2 aya yakın süresi vardır. Kurs öğretmeni bu konuyu 2 hafta içinde öğretmek, sınavda çıkabilecek sorulara uygun soru uygulamalarını öğrenciye benimsetmek üzerine bir deneyime sahip olması gerekiyor. Ayrıca, ders öğretmenlerinin TYT ve AYT soru formatına hakim olmalıdır. Öğrenci performansını bu gözle izlemesi ve yönlendirmesi gerekir. Sentez’in öğretmen kadrosu konusundaki temel prensibi budur.

yks konuları ve müfredat:

Hangi dersin hangi konusuna ne kadar bir zaman ayırarak çalışmak gerekiyor?
Bir dersin kazanımlarını anlamak ve pekiştirmiş olmak için ne kadar bir soru pratiğine ihtiyaç var?
Bu konularda planlama yapmak, uzmanlık, deneyim ve öğrenci grubunu önemsemeyi gerektiriyor. Ders çalışmaya, sınav hazırlığına konsantre olup zaman ayırmanın ötesinde; bu planlamaları tek başınıza yönetmeye çalışmak yanıltıcı olabilir ve verimliliği azaltabilir. Sentez’in, sene başından itibaren özgünlüğe izin vermekte ve yukarıdaki işlevlere hizmet etmekte olduğu bir planı vardır.

eğitim materyalleri ve kaynak kitaplar

Kursların, tüm öğretmen ve öğrencilerin ortak kullanacağı şekilde hazırlayarak verdiği kitaplar vardır. Soru bankaları, çalışma dokümanları vb. kaynaklar, güncel olması ve ders ortamında ortaklaşa kullanma açısından verimi arttırır. Soru çeşitleri, çözüm yöntemleri, konu tekrarları gibi işlevleri nedeniyle bu kaynakları bir kurs çatısı altında kullanmak faydalı olacaktır. Sentez Eğitimde her sene en kullanışlı kitap setleri belli olur. Sentez, ayrıca bu kitapları öğrencilere ek ücret talep etmeden teslim eder.

Deneme Sınavları:

Çalışma süreci için geri bildirimler alıp, kendinizi ölçebilmek için sınavlara ihtiyacınız var. Kendi kendinize evde deneme sınavları uygulamayı ya da eğitim almadığınız, yabancı bir kurumun deneme kulübüne dışarıdan katılmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu, ders gördüğünüz ve , kayıtlı olduğunuz kurumda girilecek deneme sınavları kadar işlev görmeyebilir. Kendi durumunuzu, bir grup öğrencinin içinde rekabetçi bir şekilde görmek gözünüzü korkutabilir. Ancak zaman geçtikçe kendi gelişiminizi izlemek için bunu faydaya dönüştürebilirsiniz. Sentez her cuma farklı bir kurumsal deneme sınavı yapar.  Senelik 40-50 arası sayıda sınav uygular.

etüt ve soru çözüm desteği

Sıralama sınavıyla yerleştirmeli bir sınava her yönüyle hazırlık için interaktif öğrenme önemlidir. Sorularınızı sorabilmeli, konu içerikleri için farklı yöntemleri öğrenebilmelisiniz. Youtube videoları ya da konu anlatımlı kaynaklar standart bilgilere erişiminizi sağlayabilir. Ancak kişisel olmaya sahip bilgilere erişiminize ve sorularınıza cevap vermez. Sentez Eğitim’in belirlediği öğretmen-öğrenci oranı ve sınırlı öğrenci kontenjanı vardır. Sentez Eğitim ayrıca bu ihtiyaçlara sınırsız cevap verebilecek bir kurumsal yapıdadır.

danışmanlık/koçluk

10-12 aylık bir hazırlık süreci geçireceksiniz ve tüm bu süreci istikrarlı geçireceksiniz. Fakat doğru yolda olduğunuzu hissederek ve zamanı doğru kullanarak geçirmeniz önemlidir. Hem bireysel hem de kurumsal işleyişin sağlıklı olması önemlidir. Hazırlık süreci hakkında yol göstermeye ve çalışma veriminizi sağlamaya ihtiyacınız var. Hatalarınızı analiz etmek ve zayıf noktalarınıza odaklanmak için zaman ilerledikçe bu daha önemli hale gelecek..
(bkz. Sentez’in Danışmanlık/Koçluk Anlayışı)

(Visited 2 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir