Eğitim sektöründe çok fazla üniversite hazırlık kursu var ve hem öğrenciler hem de anne-babalar bu kursların ne kadar verimli bir destek sağlayacağından emin değiller. Birçoğu da, daha önce verim alamadıkları kurs deneyimleri yaşadıklarından kurumlara şüphe ile bakmakta haklılar. Çünkü kayıt görüşmesi sırasında anlatılanların kafalarında canlandırdıklarıyla, gerçekte yaşanan kurs sürecinin örtüşmemesinden şikayetçiler.

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezunSentez Eğitim’in, eğitim sektöründe 20 yıldır bulunan eğitimci kadrosunun ortak düşüncesi, çoğu kursun üniversite ve lise giriş sınavlarına hazırlamak konusunda bazı yanlış teşhisler doğrultusunda programlarını hazırladığı yönünde…

Bu anlamda düşünüldüğünde:
A-Bazı kurs planları öğrencinin yıl boyu faydalanması ve odaklanması gereken ihtiyaçları karşılamıyor.
B-Bazıları da ihtiyaç fazlası olup öğrencinin zamanını verimsiz bir şekilde işgal ediyor.. (Örneğin ek dersler, uzun etütler, soru çözümü için sıra beklemek, rehberlik tarzı vs.)

Bu durum kimi zaman, öğrenci ve anne-babaların kurstan beklentilerini bile doğru belirlerlemelerini engelleyebiliyor. Kısacası 1 kurstan ne beklenmesi gerektiğinden dahi emin olamayabiliyoruz. Dolayısıyla bu tablo ,direkt ya da dolaylı bir biçimde, öğrencileri, standartlaşmış ve birbirine benzer seçenekler arasında bir tercihte bulunmaya zorlamış oluyor.

Peki aslında bir kursun temel işlevi neydi ve Sentez’in temel hizmet anlayışı nedir?

 

bir grubun içinde olmak:

Öncelikle ortak amacı olan insanlarla beraber olmak ve o grubun içinde olmanın getirdiği iç disiplini yıl boyu hissetmek önemli… Okuldaki grubunuzun tam olarak bu ortak amacın gerektirdiği havaya ve motivasyona yardım edip etmediğini düşünebilirsiniz. Sonra da kursun, bu rolü sağlama konusunda ne kadar yeterli olduğunu düşünmek yerinde olur.

kurs öğretmenleri

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezunKurs öğretmenlerinin, bilgi birikimi olarak okul öğretmenlerinden üstün olduğunu söyleyemeyiz. Ama bu bilgileri YKS sınavına uyarlanmış olarak öğrenciye aktarmak farklı bir deneyim gerektiriyor. Okul matematik öğretmeninin Trigonometri veya Türev konusunu işlemek için 2 aya yakın süresi varken, kurs öğretmeni bu konuyu 2 hafta içinde öğretmek, sınavda çıkabilecek sorulara uygun soru uygulamalarını öğrenciye benimsetmek üzerine bir deneyime sahip olması gerekiyor. Ayrıca, ders öğretmenlerinin TYT ve AYT soru formatına hakim olması, öğrenci performansını bu gözle izlemesi ve yönlendirmesi gerekir. Sentez’in öğretmen kadrosu konusundaki temel prensibi budur.

yks konuları ve müfredat:

Hangi dersin hangi konusuna ne kadar bir zaman ayırarak çalışmak gerekiyor?
Bir dersin kazanımlarını anlamak ve pekiştirmiş olmak için ne kadar bir soru pratiğine ihtiyaç var?
Bu konularda planlama yapmak, uzmanlık, deneyim ve öğrenci grubunu önemsemeyi gerektiriyor. Ders çalışmaya, sınav hazırlığına konsantre olup zaman ayırmanın ötesinde; bu planlamaları tek başınıza yönetmeye çalışmak yanıltıcı olabilir ve verimliliği azaltabilir. Sentez’in, sene başından itibaren kişiselleştirilmeye izin veren ve yukarıdaki işlevlere hizmet eden bir planı vardır.

eğitim materyalleri ve kaynak kitaplar

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezun_yks_kaynak_kitapKursların, tüm öğretmen ve öğrencilerin ortak kullanacağı şekilde hazırlayarak verdiği kitaplar, soru bankaları, çalışma dokumanları vb kaynaklar, güncel olması ve ders ortamında ortaklaşa kullanılması açısından verimi arttırır. Soru çeşitleri, çözüm yöntemleri, konu tekrarları gibi işlevleri nedeniyle bu kaynakları bir kurs çatısı altında kullanmak faydalı olacaktır. Sentez Eğitim her sene en kullanışlı kitap setlerini belirler ve öğrencilere ek ücret talep etmeden teslim eder.

Deneme Sınavları:

Çalışma süreci için geri bildirimler alıp, kendinizi ölçebilmek için sınavlara ihtiyacınız var. Kendi kendinize evde deneme sınavları uygulamayı ya da eğitim almadığınız, tanınmadığınız bir kurumun deneme kulübüne dışarıdan katılmayı düşünebilirsiniz. Ancak bu, ders gördüğünüz ve öğretmenlerce tanındığınız, kayıtlı olduğunuz kurumda gireceğiniz deneme sınavları kadar işlev görmeyebilir. Kendi durumunuzu, bir grup öğrencinin içinde rekabetçi bir şekilde görmek gözünüzü korkutabilir ancak zaman geçtikçe kendi gelişiminizi izlemek için bunu faydaya dönüştürebilirsiniz. Sentez her cuma farklı bir kurumsal deneme sınavı yapar ve senelik 40-50 arası sayıda sınav uygular.

etüt ve soru çözüm desteği

Sıralama sınavıyla yerleştirme yapan bir sınava her yönüyle hazırlanabilmek için interaktif öğrenme önemlidir. Sorularınızı sorabilmeli, konu içerikleri için farklı yöntemleri öğrenebilmelisiniz. Youtube videoları ya da konu anlatımlı kaynaklar standart bilgilere erişiminizi sağlayabilir ama kişiselleştirilmiş bilgilere erişiminize ve sorularınıza cevap vermez. Sentez Eğitim; belirlediği öğretmen-öğrenci oranı ve sınırlandırdığı öğrenci kontenjanıyla bu ihtiyaçlara sınırsız cevap verebilecek bir kurumsal yapıdadır.

danışmanlık/koçluk

10-12 aylık bir hazırlık süreci geçireceksiniz ve tüm bu süreci istikrarlı, doğru yolda olduğunuzu hissederek ve zamanı doğru kullanarak geçirmeniz önemli. Hem bireysel hem de kurumsal işleyişin sağlıklı olması açısından, hazırlık süreci hakkında yol gösterilmesi ve çalışma veriminizin sağlanmasına ihtiyacınız var. Hatalarınızı analiz edebilmek ve zayıf noktalarınıza odaklanabilmek için zaman ilerledikçe bu daha önemli hale gelecek..
(bkz. Sentez’in Danışmanlık/Koçluk Anlayışı)

Ozan Rona
Sentez Eğitim Koordinatörü/Öğrenci Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.