YKS Barajı kalktı TYT süresi uzatıldı

YKS Barajı kalktı, TYT süresi uzatıldı

YÜKSEKÖĞRETİM KURULUNUN YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVINA (YKS) İLİŞKİN ALDIĞI KARARLAR

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞTE TYT VE AYT BARAJ PUANI UYGULAMASI KALDIRILDI

11 Şubat 2022

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavından (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulaması kalktı.

Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanını hesaplamak için uyguladıkları TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplamasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kalkmıştır.

Böylece bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

Ayrıca adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir. 

HANGİ ADAYLARIN TYT VE AYT SINAV PUANI HESAPLANACAKTIR?

TYT sınav puanını hesaplamak için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulaması devam edecektir. Bu nedenle TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/veya YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır.

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarını hesaplamak için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanını hesaplamak için gerekli olan Yabancı Dil Testinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulaması devam edecektir. 

ÖZEL YETENEK PROGRAMLARINA BAŞVURU İÇİN TABAN PUAN İLGİLİ ÜNİVERSİTE TARAFINDAN BELİRLENECEKTİR

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanını hesaplamak lazım. Ayrıca taban puan şartı var mı yok mu, var ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır. 

BAZI PROGRAMLARDAKİ BAŞARI SIRASI KOŞULU DEVAM EDECEKTİR

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih etmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulu uygulaması devam edecektir. 

2021-TYT’DE ALINAN 200 VE ÜZERİ PUAN UYGULAMASI

2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanabiliriz. Diğer yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanları bir sonraki yıl kullanamayız. 

SINAV SÜRESİ UZATILDI

Temel Yeterlilik Testinin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulaması olacaktır.

Sentez Meta’nın diğer bloglarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir