bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program.12.sınıf_mezun

YKS Hazırlık için bir çalışma programı oluşturmanın çeşitli yolları olduğundan bahseden bir çok “rehberlik” tavsiyesine ve sosyal medya kaynağına erişebilirsiniz. Ancak ne yazık ki, YKS’ye özgü bir hazırlık için karşılaşacağınız zorluklardan biri, sizin için ne tür bir çalışma programının işe yarayacağını ve hangisinin sizi en iyi şekilde başarıya ulaştıracağını bulmaktır. Standart bir çalışma planı, herkese uyan tek boyutlu bir işlev görmez. Üstelik hiçbir plan; yıl boyu değiştirilmeden ve hazırlık süreci içindeki gelişmelere göre yenilenmeden kullanılmaya uygun değildir. Bu nedenle arkadaşlarınız için işe yaradığını duyduğunuz bir plan, sizde çalışmayabilir. 

 Sentez Eğitim’in, 6-8 kişilik dar gruplar içindeki mevcut öğrencileri için her yıl, öğretmenlerin gözlemleri ve danışmanlık görüşmeleri sonucu edindiği izlenim şu yönde: Her öğrenci çok farklı odaklanma alışkanlıklarına sahip ve  çok farklı çalışma yaklaşımlarına ihtiyaç duyuyor. Bu odaklanma becerilerini de 3 farklı şekilde düşünebiliriz:
1. Çalışma anında, neye çalıştığının kapsamını ve amacını biliyor olarak bir odak noktası yaratmak (konu bilgisi, uygulama, sonraki konu içeriğinin anlaşılması…)
2. Günlük, haftalık çalışmaların, toplamda (süreç içinde) bir birikim yaratacak şekilde anlam kazanacağına dair uzun süreli bir konsantrasyon…
3. Sınav gününe kadar, istikrarlı bir sene geçirmek gerekliliğine dayanan, seneye yayılmış bir konsantrasyon.

Bu anlamda, bir çalışma planına karar vermeden önce; alışkanlık kazanma süresi, konu bilgisiyle ilgili altyapı, konsantrasyon sağlama, mola verme yapısı, kullanılan kaynaklar, YKS hedefleri vb gibi ayrıntıları göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Üstelik kursta yapılan derslerin ve uygulamaların, sonradan yapılacak çalışmalarla ne derece uyum içinde olduğu ve ne sıklıkla pratik yapılması gerektiğini yönetmek gerekiyor. Ayrıca, farklı sınav başarı becerileri geliştirmek için, her hafta yapılacak deneme sınavlarının da belli bir rutin içinde olması gerekiyor. (Sentez’de her cuma farklı bir yayınevine ait kurumsal deneme uygulanır)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.