İlk kural: Sınav hazırlığı için yapacağın her çalışmanın uzun vadede sonuç vereceği fikrini anla. Hap bir yöntem arama.

Anahtar Kelimeler


#Uzun vadeli çalışma
#Net hedefi
#Güven kaybı ve endişe
#TYT Formatı

 

Dikkat Dağıtıcılar


Yukarıdaki kavram, çalışmanın kısa süreli bir kesintiye uğrama anını ifade etmiyor. Çalışmayı sürdürmeye ve kalıcı hale getirmeye çalıştığınız bir ¨öğrenme¨ sürecinin bozulması ve sonuç vermemesi anlamına gelir. Bu yüzden ders çalışırken arada bir telefona göz atmanın cazibesinden kurtul. Mobil uygulamalarda kaçırdığın hiçbir şey yok. Sadece bazen zihninin görevden uzaklaşmak ve sorumluluğu reddetmenin kısa süreli hazzına teslim olmak ister. Bildirimleri kapat, telefonu molaya kadar uzaklaştır ve mola zamanını aşma.

GİRİŞ

 • Sınavın konu kazanımlarını, puan mantığını, soru-konu dağılımını senenin başında 1-2 haftaya yayarak öğren.
 • Önceki senenin taban başarı sıralarını inceleyerek:
  1. Seni yeterince tatmin edecek en yüksek sıralamayı
  2. En düşük razı olacağın sıralamayı
  belire. Bu sıralamalar için gereken net hedeflerini öğrenerek not et. (Kaynak: www.yokatlas.com)
 • Başarısızlık endişesi üstüne düşünmekten ve sınav sıralamasının senin hayattaki potansiyelini belirleyeceği yanılgısından kurtul.
 • Odanı ve masanı düzenle.
  Masan zamanla, tüm yıl -sıkıntılı hissettiğin anlar da dahil- senin orda oturmaya alıştığın mabedin olsun.
 • Bazen sınıfta anladığın ve örneklerini çözdüğün kazanımla ilgili bir sorunun, testte gördüklerine hiç benzemediği hissine kapılacaksın.
  Ya da testlerde çözdüklerinden çok farklı soruların, deneme sınavında karşına çıktığını göreceksin. Bunlar normal ve sürecin parçası.
 • Bir anlamda TYT sınav soruları öğrenciyi yanıltmak ve yormak üzerine tasarlanır. Kısa süreli zaman geçişleriyle 120 sorunun içeriğini ayrı ayrı, molasız algılaman gerekir. Bu yüzden bol soru hafızasına ve çözüm antremanına ihtiyacın var.
 • Paragraf sorularına özel çalışma periyotları belirle. (Eğer 1-2 şıkkı eleyip, geri kalanlar sana eşit derecede yakın gelsin istemiyorsan.)
 • Ders materyallerine özel bir özen göster. Her ders için dosyalama sistemi kur. Zamanla biriksin ve arada onları düzenle.

 

 

bakırköy_butik_dershane_sentez_yks_hazırlık_program_mezun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.