YKS’ye hazırlanmayı bir ev inşa etmek olarak düşün. Duvarları örmeden pencereleri koyamazsın ya da 1 haftada 3 kat çıkamazsın.

Anahtar Kelimeler

#Ev inşa etmek=YKS Hazırlığı
#Ortalama günlük çalışma süresi
#Çalışma Programı
#Revizyon

Kaynak Kitaplar


Piyasada bir dolu hazırlık kitabı var. Hepsi eşit kalitede ve amaca uygun hazırlanmış değil. Kimisi gerçek test sorularını temsil etmediği için çalışmaya ayırdığın zamanın sonuca pozitif etki etme oranını zedeliyor. Kimisi ise senin gelişmen için gerekli olan aşamalara yardımcı olacak nitelikte değil. Bu nedenle sana ders altyapına uygun kaynak kitapları önerecek, senin öğrenci profilini bilen ders öğretmenlerine ihtiyacın var.

YKS Ne?


 

  • YKS’ye hazırlanmayı bir ev inşa etmek olarak düşün.
  • Duvarları örmeden pencereleri koyamazsın ya da 1 haftada 3 kat çıkamazsın.
  • Doğru bir plan olması kaydıyla, haftalık toplam çalışmaya ayırdığın saat sayısını 7’ye böldüğünde sonucun ≥ 4 çıkması, Türkiye’nin URAP verilerine göre en iyi 10 üniversitesinde bir bölüm kazanmana %90 oranında yetecektir. Bu oranı yıl boyu koru.
  • Hazırlık yılı bittiğinde sınıf ortamında uygulanmış ve sonraki 1-2 gün içinde çözümlerini öğrendiğin en az 40 deneme sınavı uygulamış ol. Mümkün olduğunca farklı yayınevlerinin sınavları olsun.
  • YKS Hazırlık temelde bir zaman yönetimi oyunudur. Tüm günlük-haftalık görevleri (ödevleri) yıl boyu tamamlamak, ekstra test ve konu çalışması yapmak, uyumak ve hatta kendine zaman ayırmak için inatla bağlı kaldığın bir program olmalı.
  • Çalışma programının işe yaraması için senin kişisel ihtiyaçlarına uyarlanması, küçük hedeflerin bir araya gelerek bir bütünü ulaştırması gerekir. Dev bir hedefi küçük parçalara ayırarak yola devam etmezsen YKS için gerekli olan 500’e yakın konu kazanımı için kendini yetersiz hissedersin.
  • Yaptığın plandan bazı sapmalar olması doğal. 3-4 haftalık periyotlarla gelişmeye, ilerlemeye odaklan. Yaptığın çalışmalar bir kaç deneme sınavında istediğin puanı almanı sağlamazsa şaşırma. Kendini sabırlı olmaya teşvik et.
  • YKS Hazırlığıyla ve çalışma stratejileriyle ilgili size akıl veren taklitçilerden uzak dur. Senin zayıf yönlerin veya bazı testlerdeki çalışma becerilerin diğerlerinden farklı olabilir. Bu yüzden hazırlık sürecini tamamen özelleştirmen gerekir.
  • YKS için çalışmak sürekli sızdıran bir kayığın deliklerini tıkamak gibi…Unuttuğunu hissettiğinde kısa tekrarlar yap.(Revizyon)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.