Çocuğunuzun dikkatini bir türlü gelecekte karşılaşacağı şartların önemine çekemiyor musunuz?
Her konuşmanızdan sonra Onda olumlu gelişmeler görme beklentiniz bir haftada hayal kırıklığına mı dönüşüyor?
Peki sorun ne?
Neyi eksik yapıyorsunuz?
Çocuğunuzun “yediği önünde yemediği arkasında!”
Oysa siz çok daha zor koşullarda, çok daha az olan fırsatlarla kendinize bir yaşam kurmuştunuz!
Üstelik hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak maddi imkanlarınızı da çocuğunuzun eğitimi için seferber ediyorsunuz!
Hatta bu paraları verdiğiniz özel okullar, özel dersler, kurslar da çocuğunuza faydalı olduğuna sizi ikna etmekte zorlanıyor.

Peki ne olmalı? Çocuğunuz geleceğine yatırım yapacağı bir kişiliği nasıl oluşturabilir?

“Rehberlikle bi’görüştürelim”
Anne babalar çocukları adına gelecek kaygısı taşıyorlar. Kendi hayatlarında yaşadıkları zorlukları çocukları yaşasın istemiyorlar. Bu yüzden de onların eğitimine destek verme, gelecekte statüsü olan ve güçlü bir birey olarak onları yetiştirme istekleri var. Belki kendi “keşkelerini” henüz geç değilken çocuklarının yerine getirdiklerini görme arzusundalar. Ancak bunu nasıl yapacaklarını, çocuklarını kendi geleceklerine yatırım yapmaya nasıl ikna edeceklerini tam bilemedikleri için endişeleri artıyor.

Anne babalar öncelikle şunu bilmeliler; çocuklardaki kalıcı gelişmeler ve karakterlerine katacakları olumlu alışkanlıklar belli bir süreç gerektirir. Ancak bu süreç devam ederken, doğru bir yolun takip edildiğine dair olumlu davranışların ve işaretlerin de görülmesi gerekiyor. Ancak hem ebeveynler, hem de ders öğretmenleri; öğrencileri rehber öğretmenlerin odasına gönderiyorlar ve ellerinde birer sihirli değnek varmışçasına onlardan çocuklar üzerinde anında sonuç veren iyileştirmeler yaratmalarını bekliyorlar. Veyahut “çalışmaması için hiçbir sebep olmadığı” tezinden yola çıkarak çocukların isteksizliğine anlam veremiyorlar ve -belki de içten içe- mahcup olmuş hissediyorlar.

Öğrenciler kullanma kılavuzu olan bir makina değil
Çocuklarınız; “karınları doymuşsa ve yatacak bir yerleri varsa” geri kalan tüm gereklilikleri yerine getirebilmesi beklenebilecek bir mekaniğe sahip değiller. Çok karmaşık ve dikkatlerini kendi özvarlıklarına odaklamakta güçlük çektikleri deneyimsiz bir zihne sahipler. Bu nedenle, adeta bir programlama dili gibi, onların zihinleriyle iletişim kurmayı ve onlara “yeni zihinsel kodlar” eklemeyi bilen uzman desteğine ihtiyaçları var. Kişisel Gelişim adı altında toplayabileceğimiz tüm motivasyon ve farkındalık yöntemleri bu ihtiyaca cevap vermek için varlar. Psikoloji ve alt dalları bu konuda koçluk ve danışmanlık disiplinlerine muazzam bir kaynak oluşturuyor.

Bu yüzden genç bireylere, doğru düşünmeyi ve o şekilde hareket etmeyi istikrarlı bir şekilde hayatlarına katmalarını benimsetecek desteği sağlamak gerekiyor. Çünkü onlar, yetişkinlerin bile gerçekleştirmekte zorlandığı, gelecekteki rahat günler için bugün katlanacakları kararlı bir çabayı algılamakta zorlanacakları bir dönemdeler. Ancak genç bireylerin bu istikrarsız görüntüsü anne babalar tarafından bazen üşengeçlik ve tembellik, bazen umursamazlık ve sorumsuzluk, bazen de huysuzluk ve asilik şeklinde yorumlanıyor.
Kendi yolundan gitmek;
Genç bireylerin ihtiyacı olan şey, kendilerinden beklenenleri yerine getirmek için onlara kendileri için de anlamlı gelecek uzun vadeli bir “amaç” vermek… Bunu yerine getirecek hevesi (motivasyon) hissettirmek.

Bazen danışmanlık yapılan öğrenciler için bu motivasyon, örneğin başarılı olursa “havalı” hissedeceği birine dönüşmek gibi temsili bir duygu bile olabilir. Ama daha da önemlisi, bu hevese sahip olsalar dahi “nasıl çalışıp, çabalamaları gerektiğinin yöntemlerini” öğrenmelerini sağlamak gerekiyor. Bu nedenle genç bireylerin akademik bir başarı ve zengin bir gelecek algısı için; nitelikli ve gelişmiş bir uzman desteğine gereksinimleri var. Ancak bu şekilde onlardan tam anlamıyla istikrarlı ve öz değerlerini fark edecekleri bir gelecek çabası bekleyebiliriz.

Ozan Rona
Sentez Eğitim Koordinatörü/Öğrenci Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.